[email protected] 0 (232) 421 51 45

Afazi

AFAZİ
 
Afazi Nedir?
 
Beyin hasarına bağlı olarak ortaya çıkan, beynin dilden sorumlu alanlarının hasarlanmasından kaynaklanan bir dil bozukluğudur. Afazi hastaları söylenenleri ve yazılanları anlama ve kendini ifade edebilmede zorluk çekebilirler.
 
Afazi ile İlgili Dil Bozuklukları Nelerdir? 
 
Afazi hastaları konuşma anlaşılırlığını kaybedebilirler. Konuşmaları kısa söz öbekleri yada basit kelimelerle sınırlı olabilmektedir. Cümlelerdeki kelime sıraları doğru olmayabilir. Afazinin en belirgin özelliği nesneleri isimlendirme güçlüğüdür.
 
Afazi Terapisine Ne Zaman Başlanır?
 
Yapılan araştırmalar beynin hasardan sonraki ilk 6-12 aylık dönemde daha hızlı bir şekilde geliştiğini göstermektedir. Bu nedenle, dil ve konuşma terapisine erken başlamak terapiden sağlanacak olan yararı arttırmaktadır.
 
Afazi Terapisi Nasıl Olur?
 
Afazili birey dilin tüm bileşenleri açısından değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda afazinin türüne ve şiddetine göre bireye en uygun terapi yöntemi belirlenir. Bireyin yaşı, oluşan hasar ve afazi çeşidi terapi sürecini etkileyen önemli faktörlerdir. Afazili bireylerde öncelikli amaç dil ve konuşma becerilerini mümkün olduğunca iyileştirmektir.
 
Afazili Bireyler ile İletişimde Nelere Dikkat Edilmelidir?
 
• Konuşurken yeterli zaman tanınmalı.
 
• Sözü kesilmemeli.
 
• Karmaşık olmayan, kısa cümleler kurulmalı.
 
• Evet ve hayır şeklinde cevaplar vereceği sorular sorulmaya çalışılmalı.
 
• Uygun sözcüğü bulmakta zorlanıyorsa işaret etme, çizim yapma gibi alternatif iletişim yollarını kullanması için teşvik edilmeli.

Yukarı Çık!